Align T-REX 800 Governor | Castle Phoenix Edge 160 HV

Regulator Castle Phoenix Edge 160HV posiada możliwość pracy w trybie governora. Do czego służy governor oraz jak go uruchomić dowiesz się z tego artykułu.

 

Governor jest trybem pracy regulatora, którego celem jest utrzymanie zadanych obrotów. Po wprowadzeniu odpowienich danych tj. przełożenie, napięcie zasilające,kV silnika, spodziewana prędkość obrotowa wirnika głównego, regulator będzie dążył to stabilizacji obrotów niezależnie od obciążenia (np. nagła zmiana kąta natarcia łopat - skoku ogólnego). Latanie akrobacyjne 3D bez governora jest bardzo trudne. Oglądając filmy na YouTube często słychać jak w pewnym momencie (przeważnie początek lotu) silnik bardzo mocno przyspiesza i od tego momentu jego obroty praktycznie się nie zmieniają, aż do wylądowania. Prawdopodobnie wtedy słyszysz aktywację governora. W aparaturze możesz zapomnieć o krzywych gazu, ponieważ wystarczy ustawić je na odpowienim poziomie, a silnik będzie utrzymywał stałe obroty wirnika głównego. Jeżeli dalej nie bardzo rozumiesz czym jest governor daj znać w komentarzu, a wstawię przykładowy film.

Regulator Castle Phoenix Edge 160HV posiada tryb governora. Podczas ustawiania ESC wzorowałem się na informacjach dostępnych u producenta Ustawiarnie trybu governor.

Do zaprogramowania regulatora potrzebny jest Castle Link oraz program pobrany od producenta Castle Link Download.

Bardzo ważne jest odpowiednie podłącznie regulatora i Castle Link'a. Modele Phoenix Edge HV posiadają optoizolację przez co wymagane jest podłączenia zasilania conajmniej 12V gdy podłączony jest Castle Link. Dla bezpieczeństwa należy odłączyć silnik od regulatora (trzy przewody). 

 • Uruchamiamy program Castle Link
 • Podłączamy przewód od regulatora do modułu Castle Link (rys. 1)
 • Podłączamy z drugiej strony kabel microUSB-USB do komputera
 • Podłączamy zasilanie regulatora, conajmniej 12V (rys. 2)
 • Program powinien zidentyfikować regulator

 

Podłączenie modułu Castle Link Phoenix Edge HV
Rys. 1 Podłączenie modułu Castle Link Phoenix Edge HV
Podłączenie zasilania Castle Link Phoenix Edge HV
Rys. 2 Podłączenie zasilania Castle Link Phoenix Edge HV

Przechodzimy do sekcji "Throttle", w polu "Vehicle Type" wybieramy "Helicopter", w polu "Throttle Type" wybieramy "Governor Mode". Następnie troszkę niżej zaznaczamy "Set RPM" w "Setting for Governor Mode". Te opcje określają, że regulator wykorzystywany jest w helikopterze, tryb governor oraz chcemy zadać wartość RPM (obroty wirnika głównego).

Ustawiania w programie Castle Link
Rys. 3 Ustawiania w programie Castle Link

Następnie należy wybrać rodzaj akumulatorów zasilających i odpowiednią ilość celi. Trex 800 PRO DFC zasilam z pakietów 6S połączonych szeregowo, co daje 12S LiPo. Potwierdzamy klawiszem "OK".

Wybór zasilania w programie Castle Link
Rys. 4 Wybór zasilania w programie Castle Link

Po wypełnieniu okienka odnośnie zasilania, należy wpisać odpowienie przełożenia i parametry silnika napędzającego model.

 • zębatka "pinion" (atakująca) posiada 12 zębów
 • zębatka "main gear" (odbierająca) 112 zębów
 • silnik posiada obroty 490kV
 • 10 biegunów magnetycznych

Należy podawać tylko prawdziwe informacje, wprowadzenie innych danych niż posiadane w modelu może skutkować znieszczeniem regulatora/silnika/modelu. Okienko wypełniam zgodnie z rysunkiem 5 i potwierdzam klawiszem "OK".

Parametry silnika i przełożenie w programie Castle Link
Rys. 5 Parametry silnika i przełożenie w programie Castle Link

Wracamy do zakładki "Throttle".

 • W polu "Initial Spool Up Rate" wybieramy "Medium (5)(*)", to ustawienie odpowiada za początkową szybkość rozruchu wirnika, mniejszy numer spowolni rozruch wirnika głównego, a większy przyspieszy. Wartość "5" jest średnia, start będzie nie za wolny, nie za szybki
 • Zaznaczamy opcję "Auto-Rotation Enable", włącza ona możliwość wykonania autorotacji podczas lądowania - lądowanie po włączeniu Throttle Hold
 • Ustawiamy "Governor Gain" na średnim poziomie "6". Jest to jeden z najważniejszych parametrów. Określa jak mocno zareaguje regulator na nagłe zmiany obrotów wirnika głównego. Jeżeli podczas lotu drastycznie maleje prędkość obrotowa wirnika to wartość wzmocnienia jest za niska, jeżeli wzmocnienie będzie za wysokie to ogon może mieć tendencje do nagłych zrywów/przemieszczeń oraz przekładnia będzie pracowała pod większym obciążeniem. Przed "mocnym" lotem 3D należy dobrać właściwą wartość wzmocnienia!
 • "Head Speed Change Rate" określa jak szybko zmieni się prędkość wirnika głównego podczas przełączenia trybu (Normal-Idle1-Idle2) i wyłączeniu autorotacji. Wybrałem wartość 20.
Parametry governora w programie Castle Link
Rys. 6 Parametry governora w programie Castle Link

Kolejnym etapem jest określenie prędkości obrotowej wirnika głównego. W polu "Desired Head Speeds" wpisujemy w trzy pola wymagane prędkości, dla różnych wartości krzywej gazu. W każdym trzybie (normal-idle1-idle2) można mieć stałą inną wartość, przez co zmieniając tryb zmienimy prędkość wirnika głównego. Pierwsze pole dotyczy krzywej gazu na poziomie 30%, drugie na poziome 70%, a trzecie na poziomie 100%.

Wpisanie prędkości obrotowej wirnika głównego w programie Castle Link
Rys. 7 Wpisanie prędkości obrotowej wirnika głównego w programie Castle Link

Ustawienia w zakładce "Motor" pozostawiam domyślne i programuję regulator klikając przycisk "Update" w sekcji "Settings Control".

Zakładka 'Motor' w programie Castle Link
Rys. 8 Zakładka 'Motor' w programie Castle Link

Regulator został ustawiony i zaprogramowany. Governor powinien działać. Ostatnim krokiem jest ustawienie w aparaturze krzywych gazu. Powinny być na poziomie 30%, 70% i 100%. Poglądowy rysunek znajduje się poniżej.

Ustawienie krzywych gazu w aparaturze dla trybu governor
Rys. 9 Ustawienie krzywych gazu w aparaturze dla trybu governor

Każdy rodzaj helikoptera jest inny, różnice występują w wyposażeniu, stylu latania. Ustawienia tutaj zawarte są sugestiami. Należy pamiętać, że wiele zależy od preferancji pilota i konfiguracji modelu. Po pierwszych lotach warto dostosować parametry do własnych oczekiwań.